Reklamı Kapat
8473 kez okundu

Sorumluluk Nedir

Sorumluluk nedir, Sorumluluk ne demektir, Sorumluluk anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Sorumluluk " hakkında genel görüşleri, Sorumluluk hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Sorumluluk hakkındaki görüşleri okuyabilir, Sorumluluk hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Kişinin yaptıklarının, düşündüklerinin ve faaliyetlerinin sonuçlarını üstlenme durumuna sorumluluk denir. Yerine getirilmesi gereken yükümlülükleri üstlenebilme bilinci de 'sorumluluk' kapsamına girer. Bireylerin karakter gelişiminde önemli bir yer tutan bu olgu, üstlerine düşen görevlerin zamanında, istenilen şekilde ve biçimde yerine getirilmesidir.

Sorumluluk duygusu çok küçük yaşlardan itibaren en başta ebeveynleri, yakınları ve içinde bulunduğu toplumsal çevre tarafından kişilere aşılanmalıdır. Bu ilk eğitimin ardından okul ve diğer eğitim kurumları da sorumluluk bilincinin verilmesinde büyük etkendir. Kendi davranışlarının sonuçlarını hesaba katarak hareket eden bir kişi, başkalarının haklarına ve yaşamına da saygılıdır.

Bireyin sergilediği eylemlerin ne gibi sonuçlara yol açacağını önceden kestirmesi, tahlil etmesi de sorumluluk kavramının içine girer. Tercihler, eylemler bunlara göre her daim düşünülmeli ve buna göre yol alınmalıdır. Kişinin olgunluk kazanabilmesi için sorumluluk duygusunun net, güçlü olması gerekmektedir. Bu da eğitimle kazandırılır ve yetkin bilinç seviyesi ile pekiştirilir. Özgür irademizin sağlıklı şekilde çalışması, doğru tahlil ve analizler yapabilecek bir bilinç düzeyinde olmak bu noktada mühim niteliklerdir. Toplumsal normlar ve ortak yaşam kuralları da ideal davranış kalıplarını belirler.

Çocukluk Döneminde Sorumluluk

Çocukken yeterince, gerektiği gibi sorumluluk verilen bireylerde özgüven gelişimi normal seyrinde gerçekleşir. İnisiyatif kullanmalarına izin ve fırsat verilen çocuklar, sağlıklı ruhsal gelişim açısından bir adım öndedirler. Bunlar da sorumluluk bilincini artıran en önemli faktörlerdendir. Küçük yaşta eksik ya da yanlış eğitim, yetiştiriliş neticesinde gelecekte yetişkin bireylerde bir işi baştan sona nitelikli bir şekilde yerine getirememe ya da yaptıklarının sonuçlarını üzerlerine alamama gibi sorunlar baş gösterir.

Özellikle çocukların 2-5 yaş arası dönemlerinde ebeveynden ayrı bir birey olma aşamasına gelindiğinde bu duygunun doğru şekilde aşılanması gerekir. Bu yaş aralığındaki çocuklarda ebeveynleri tarafından terk edilme ya da ayrılık düşünceleri gözlenmiştir. İlkokul çağına gelindiğinde ise soyut düşüncenin gelişimi ile birlikte bireyleşme ve sosyalleşme önem kazanır. Çocuk bu dönemde kişiliğini, kimliğini çevresine kanıtlama ve kabul ettirme eğilimindedir. Daha küçük yaşlarda çocuğa verilen sorumluluklar, onların bu evrede kişilik gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Çocuklarınızın bağımsız, kendi kendilerine kararlar alıp bunların yükümlülüklerini ve sonuçlarını kendileri alabilen bireyler olmasını istiyorsanız onlara kaldırabilecekleri, yaş gruplarına uygun, kaldırabilecekleri sorumluluklar vermelisiniz. Örneğin bunlar ufak, basit ev işleri olabilir. Size evde yardım etmeleri için teşvik edebilirsiniz. Hem başarı hissi, organizasyon yeteneği gelişir hem de emeğin, çalışmanın değerini anlamış olur.

Sorumluluk Duygusu Gelişmezse

Sorumluluk duygusu, yetisi yeterince gelişmemiş insan hayatını kendi kuramaz ve/veya kararlarını tamamen kendi hür iradesiyle almakta zorlanır, yanlış kararlar alabilir. Sürekli başkalarının düşüncesine, onayına ihtiyaç duyar. Bir işi zamanında, eksiksiz ve iyi bir şekilde yapmakta zorlanır. Kişinin kendine karşı sorumluluğu elbette en önemli husustur. Kişisel gelişim sürecinde özgüven geliştirememiş insanlar başkalarının düşüncelerinden çok çabuk etkilenir ve bunları kayıtsız şekilde kabul etme eğilimi gösterirler. Seçimler, hayat yolumuz ve yaşam şeklimiz sorumluluklarımızı belirler.

Sizce "Sorumluluk Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.