Reklamı Kapat
15361 kez okundu

Sosyal Medya Nedir

Sosyal Medya nedir, Sosyal Medya ne demektir, Sosyal Medya anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Sosyal Medya " hakkında genel görüşleri, Sosyal Medya hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Sosyal Medya hakkındaki görüşleri okuyabilir, Sosyal Medya hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Sosyal medya kavramı, internet teknolojisinin hızla gelişimden kendine pay çıkararak dijital ortamlarda insanların tek taraflı bilgi ve haber almasını amaçlayan bir platformdur. Bu dijital platformun kişiler tarafından yüksek düzeyde tercih edilmesindeki en büyük nedense eşsiz bir iletişim aracı olması kaynaklıdır. ‘’Sosyal medya nedir?‘’ sorusunda insanların en fazla aradığı cevap ise sosyal medya kanallarına ait tanıdıkları veya tanımadıkları birçok kişi ile diyalog kurulabilen internet mecrası olması özelliğidir.

Yer ve zaman kısıtlamasının elinin altında internet bulunan hiç kimse için hiçbir zaman var olmaması da sağladığı avantajlardan bir tanesidir. Şu an bulunan mevcut sosyal medya araçlarının barındırdığı tartışma ortamı, sınırsız paylaşım ortamı olması insanların bilgi alma sınırlarında büyük bir artış meydana getirmektedir. Yardımlaşmanın da esaslarından biri olan sosyal medya ortamlarında insanlar düşüncelerini özgürce ifade edebilme ayrıcalığına sahiptirler. Herhangi bir soru karşılığında bir kimse cevap olarak yazabildiği gibi soru olmadan da insanlar bir konu hakkındaki düşüncelerini belirtebilirler.

İletişim alışkanlıklarını da değiştirebilme özelliğine sahip olan sosyal medya araçlarında eş zamanlı iletişim ve diyaloglara imkan vermektedir.

Sosyal Medya Hakkında

Sosyal medyada kullanılabilen çok farklı alanlar bulunmaktadır. Bu alanlarda isteyen kişiler düşüncelerini paylaşırlar, isteyenler şiirlerini, gündemde olan haberleri, isteyenler ellerindeki ürünleri pazarlayabilirler ve bunlar gibi daha birçok olanak bulunmaktadır. Örnek sosyal medya kullanım alanlarından başlıcalar ise şunlardır:

 • İletişim alanları: Messenger
 • Blog: Blogger, WordPress
 • Mikro bloglar: Twitter, Friendfeed
 • Sosyal Ağlar:  Facebook, Myspace,  LinkedİN
 • Bilgi Paylaşımı: Wikipedia, web sözlükleri
 • Sosyal imleme: Delicious
 • Fikir ve İnceleme: Yahoo, Answers, Yelp
 • Multimedya Fotoğraf Paylaşımı: Flickr, Picasa, Twitpic
 • Video Paylaşımı: Youtube, Vimeo, Dailymotion
 • Canlı Yayın: Justin.tv
 • Ses ve Müzik Paylaşımı: last.fm,  Grooveshark
 • Alışveriş: gittigidiyor

 

Sosyal Medya Anlamı

Kavram olarak Sosyal medya nedir? Sorusunun cevabı yeni nesil web kullanıcıları tarafından bedava iletişim aracı niteliğindedir. Telefon, tablet, dizüstü ve masaüstü bilgisayar seçeneklerine sahip her yaştan ve her kesimden kişilerin rahatlıkla kullanabildiği internet teknolojisi sayesinde bedava ve kolay bir iletişim aracı olması yönünden tercih edilmektedir. Gitgide yayılan sosyal medya kullanımı beraberinde yeni meslekler doğurarak bir sektör oluşturmuştur. Sosyal medyanın gelişerek birçok alanı kişilere sunması yönünden daha da karmaşık bir hale gelmektedir. Bu karmaşık ortam için bir uzman ihtiyacına ihtiyaç duyulması kaçınılmaz olmaktadır. Bu bağlamda, yeni bir meslek doğmuştur: Sosyal medya uzmanlığı. Özel eğitimler ile bu unvana sahip kişiler, sosyal medya kapsamında her türlü bilgi ve uygulamanın eğitimini detaylı bir şekilde almaktadırlar. Kökü Latince olan Medium kelimesinden çoğunluk olarak türeyen Medya kelimesinin, kökü Fransızca olan Sosyal kelimesiyle birleşiminden Sosyal Medya terimi oluşmuştur.

Sizce "Sosyal Medya Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.