Reklamı Kapat
5067 kez okundu

Spam Nedir

Spam nedir, Spam ne demektir, Spam anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Spam " hakkında genel görüşleri, Spam hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Spam hakkındaki görüşleri okuyabilir, Spam hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Spam, kullanıcının talep etmediği, istemediği halde kendisine bir şekilde ulaştırılan ve genellikle reklam amaçlı istenmeyen elektronik mesajlardır. Bu tip mesajlar çeşitli şekillerde olabilir (elektronik posta, sms mesajları vs.)

Spam Neden Bu Kadar Yaygın?

Spam mesajların bu kadar yaygın olmasının en önemli sebebi, bu tip mesajları sağlayanlar için hemen hemen hiçbir maliyetinin olmamasıdır. Bu bakımdan elektronik posta listeleri sağlayan veri firmaları, veri madenciliği (data mining) yöntemleri ile sağlanan kullanıcı bilgileri, istismar edilmeye yatkındır ve buna karşı yapılabilecek hukuki yaptırımlar hemen hemen yok gibidir. Sonuç olarak, özellikle elektronik posta sağlayıcıları (Microsoft, Google, Yahoo gibi büyük hizmet sağlayıcıları), kullanıcılarını bu tip istenmeyen spam mesajlarından korumak için spam filtreleri gibi çeşitli yöntemler ve veri tasnifi metotları geliştirmişlerdir.

Spam yayan kişilere, kuruluşlara veya bot'lara 'spammer' adı verilir.

Spam Çeşitleri

    - Elektronik Posta: Kişilerin elektronik posta kutularına, daha önce girdikleri web sitelerinden, doldurdukları formlardan, cookie denen online olarak toplanan ancak offline olarak web tarayıcıları tarafından depolanabilen veri parçaları vasıtasıyla elde edilen mail adreslerine ve/veya; kullanıcıların bilgilerini onların rızası dışında başka firma ve/veya kuruluşlara, şahıslara satan 3. parti tüzel veya gerçek kişiler tarafından sağlanan elektronik posta adreslerine toplu olarak (bulk mail) gönderilen ve genelde kötü niyetli kullanımlara açık, reklam amaçlı elektronik e-postalardır.

    - Anlık Mesajlaşma (IM-Instant Messaging): Elektronik postaya benzemekle birlikte, daha az sık rastlanır. Özellikle Skype, MSN (kullanımdan kalkmıştır) gibi anlık mesajlaşma protokollerinde sık rastlanır.

    - Mobil Telefonlar (SMS): Kısa mesaj en sık görülen 'spam' şeklidir. Özellikle günümüzde bankalar, kredi kartı sağlayıcıları ve alışveriş merkezleri ile hızlı tüketim firmaları, kullanıcıları rahatsızlık verici boyutlarda spam kısa mesaj gönderimlerinde bulunmaktadırlar. Ayrıca direk telefonla aranma da yaygın bir spam çeşididir. (Örnek: Shopping TV'ler)

    - Sosyal Ağlar: Özellikle Facebook gibi muazzam kullanıcı veritabanı bulunan sosyal ağlarda oldukça yaygındır. Burada farklı olarak, kişinin takip ettiği/arkadaş olduğu kişiler, gönüllü olarak, arkadaş oldukları, tanıdıkları kişilere karşı spammer faaliyetlerinde bulunabilmektedirler. (Oyun davetleri vs.)

    - Forum Spammer'ları ('Flood' Yapanlar): Ciddi tartışma forumları, oyun konuşma/yazışma kanalları (chatrooms) gibi sıralı yazışmaların dizildiği (thread) elektronik ortamlarda konu dışına çıkarak gereksiz mesajlarla mesaj sırasını şişiren kişilerin yaptığı spam çeşididir. En yaygın biçimi, örneğin haber yorumlarında kendi ticari girişimimin konuyla hiçbir ilgisi olmamasına rağmen yorum kılığında reklamını yapan kullanıcılardır. Genellikle site admin'leri (yöneticileri) tarafından yasaklanarak kovulurlar.

Sizce "Spam Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.