Reklamı Kapat
7816 kez okundu

Spor Nedir

Spor nedir, Spor ne demektir, Spor anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Spor " hakkında genel görüşleri, Spor hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Spor hakkındaki görüşleri okuyabilir, Spor hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Spor, bireysel veya toplu olarak eğlenmek veya zaman geçirmek için çeşitli hareketlerle ve kurallarla yapılan beden hareketlerinin tümüne verilen isimdir. Peki, “spor nedir”. Günümüzde spor, çeşitli takım veya bireysel oyunlar aracılığıyla yapılmaktadır. Ayrıca bunun dışında bireyler kendi başlarına da çeşitli sporlar yapmaktadırlar. Spor demek zinde kalmak, sağlıklı olmak demektir. Spor yapmak demek çeşitli hareketler yaparak vücuttaki kan dolaşımını hızlandırmak ve bu sayede daha sağlıklı ve daha dinç bir vücuda sahip olmak demektir. Bu nedenle de spor yapmanın insanların yaşamındaki yeri oldukça fazladır. Çok eski zamanlardan beri insanlar spor yapmaktadırlar.  Çünkü çok eski dönemlerden itibaren insanlar daha sağlıklı yaşamanın yollarını aramaktadırlar. Bunun için de ilk zamanlardan beri insanlar çeşitli akrobatik hareketler yaparak vücutlarını dinç tutmaya çalışmaktadırlar. Spor, futbol, basketbol, voleybol gibi takım sporları aracılığıyla yapılabildiği gibi, yüzme, halter, güreş gibi bireysel sporlar aracılığıyla da yapılabilmektedir. Ayrıca spor yapmak için illa da saydığımız bu popüler sporlardan birisini yapmanıza gerek yoktur. Çünkü spor demek vücudun çalışması ve dinç kalması için yapılan hareketler demektir.

SPOR HAKKINDA

Spor, bedenen ve zihnen dinç kalabilmenin yoludur. Bu yüzden de vücudu dinç tutmak için yapılan hareketlerin hepsine spor denilmektedir. Örneğin evinizde kendi kendinize yaptığınız ısınma hareketleri de spordur, dünya üzerindeki tüm futbolcuların ya da basketbolcuların yaptıkları da spordur. Yani spor kavramının içeriği çok geniştir. Bu nedenle de spor nedir sorusuna verilecek birçok cevap bulunmaktadır. Yapmış olduğunuz her türlü fiziksel hareket ve çalışmayı spor olarak değerlendirebilirsiniz. Küçük bir yürüyüş yapmak, kısa bir koşu veya da bisiklete binmek. Bunların hepsi birer spordur. Tabi ki spor dünyasında bu işi profesyonel olarak yapanlar vardır. Zaten sporu zevk için yapanlara amatör sporcu, spor yapmaktan para kazanan ve bu işte usta olanlara da profesyonel sporcu adı verilmektedir.

SPORUN ÖNEMİ

Spor, bedenin çalıştırılması ve bu sayede de kan akışının hızlandırılması için yapılan çeşitli bedensel hareketlere verilen isimdir. İnsan vücudunda kanın hızlı akmasının istenilmesinin sebebi de bu sayede vücudu daha dirençli kılmaktır. Spor yapan insanlar daha zor hasta olmakta ve zor koşullara daha kolay katlanmaktadırlar. Çünkü spor yapmak onların vücutlarını daha dirençli yapmaktadır.

Sizce "Spor Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.