Reklamı Kapat
16124 kez okundu

Su Nedir

Su nedir, Su ne demektir, Su anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Su " hakkında genel görüşleri, Su hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Su hakkındaki görüşleri okuyabilir, Su hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Su Nedir? sorusunun başlıca cevabı canlıların hayati önemini sağlayan doğa tarafından sunulmasıyla birlikte oluşumu sınırsız ve bitip tükenmeyen kimyasal yapısı H2O olan döngüsünde süreklilik sağlayan bir madde olmasıdır. Suyun doğadaki dönüşümüne etki sağlayan etmenler yağışlardır. Mevcut dönüşümün başlangıç noktası bilinmemekle birlikte buharlaşma ile bu döngünün anlatımı; okyanuslarda bulunan sular yeryüzünün güneş etkisiyle ısınmasının ardından buharlaşma aşamasına geçmektedir. Mevcut buharlaşma yerden yukarı doğru yani yağışların tersi şeklinde olmaktadır nitekim bu buharlaşma atmosfer tabakasının içine kadar ilerlemektedir.

Yoğunlaşma ile bulutlar içerisine dahil olan su buharı havadaki olaylardan etkilenip boyutunu büyütüp su zerrecikleri haline gelmektedirler ve yine havadaki olayların ve mevcut oluşan ısının veya soğumanın etkisiyle yağış olarak yukarıdan yeryüzünde doğru bir hareket haline geçerler ki bu da yağmur olarak nitelendirilir. Bu esnada havadaki olaylar atmosferin ısısını çok fazla düşürürse yağmur değil kar oluşur ve kar yağışı başlar. Yağışların yeryüzündeki denizlere, göllere, okyanuslara dahil olması sonrasında ise tekrar aynı döngü başlamaktadır.

Suyun En Belirgin Özellikleri

Suyun kimyasal özelliklerinin yanında bir de sahip olduğu fiziksel özellikleri mevcut olmaktadır. Öncelikle suyun belli bir rengi olmamakla birlikte ışık yansımaları sonucunda kendine her seferinde farklı bir renk edinmektedir. Örnek olarak; gökyüzünden yansıyan ışıklarla deniz ve okyanuslar mavi rengini almaktadır. Suyun belirgin fiziksel özelliklerinden bir diğeri ise çözücü etkide bir madde olmasıdır. Çoğu maddenin çözünmesinde etken rol oynayan su, sadece çok yoğun olan maddelerin çözünmesinde yetiye sahip değildir. Bu duruma en belirgin örnek olarak yağ verilmektedir.

Suyun Fiziksel Özellikleri

Suyun fiziksel özelliklerinden ilk olarak donma noktasından bahsedilmelidir. Su, genel ısıl şartlarda sıvı halde bulunmaktadır. Eğer düşük ısıl şartlardaki bir ortama girerse fiziksel özelliğini değiştirir ve katı halde yani buz haline geçmektedir. Suyun sahip olduğu adhezyon ve kohezyon kuvvetlerinin boyutu yüksektir. Dağılmadan kalabilmesi kohezyon kuvvetine bağlıdır ki kohezyon da moleküller arasındaki yüksek çekim kuvvetidir. Suyun hareketi kılcal şekilde olmaktadır, en ince veya en küçük yerlerden bile sızıntı halinde geçebilen suyun hareket yeteneği bu bağlamda çok yüksektir.

Su Anlamı

Suyun kimyasal yapısı H2O‘dur, kimyasal yapısının açılımı ise 2 hidrojen atomu ve 1 oksijen atomundan meydana gelmektedir. Su, doğada moleküler halde bulunmaktadır ve ‘’Su Nedir?‘’ in daha açık bir ifadesi bir su molekülünün yapısında sadece hidrojen ve oksijen atomları bulunmakla birlikte iyonik olarak HOH formülüyle anlatılabilmektedir.

Suyun genel yapısı ise tatsız, renksiz ve kokusuz olmasıdır. Su, dünya yüzeyinin %71‘ini oluşturmakla birlikte yeryüzünde doğal halde en çok bulunan ve bütün canlılar tarafından en çok ihtiyaç duyulan maddedir. İnsanlar ve tüm canlılar suya en çok içmek için ihtiyaç duymaktadırlar fakat yeryüzünün büyük bir kısmında bulunduğu halde bu miktarın sadece % 0,3 ‘lük kısmı içilebilir durumdadır.

Sizce "Su Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.