Reklamı Kapat
8451 kez okundu

Sunucu Kiralama Nedir

Sunucu Kiralama nedir, Sunucu Kiralama ne demektir, Sunucu Kiralama anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Sunucu Kiralama " hakkında genel görüşleri, Sunucu Kiralama hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Sunucu Kiralama hakkındaki görüşleri okuyabilir, Sunucu Kiralama hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Sunucu Kiralama, bilişim alanında geliştirilen yazılımların ve uygulamaların çok sayıda kullanıcıya erişilebilir halde getirilebilmesi ve verilerin saklanması amacıyla kullanılan sunucuların satın almadan aylık ya da belirli bir süre için kiralanması yöntemi ile sunulan bir teknoloji hizmetidir. Bu hizmet İnternet Servis Sağlayıcılığı hizmeti veren verimerkezleri tarafından sunulur. Türkiye'de 2000'li yılların başından itibaren Sunucu Kiralama ve diğer muhtelif hosting hizmetlerini sunan firmalar sektöre girmiş, günümüzde ülke çapında ihtiyaç duyulan sunucu kiralama hizmetleri yoğunlukla yurt içinde bulunan verimerkezleri tarafından sağlanır duruma gelmiştir.

Fiziksel Sunucu Kiralama

Sunucu Kiralama hizmetinde pek çok detay ve seçenek bulunur. Bu seçenekler ihtiyaca göre tespit edilerek belirlenir ve servis sağlayıcı verimerkezleri tarafından kullanıcının talepleri doğrultusunda sunulur. Özellikle 2000'li yılların başından itibaren genel olarak sunucu ihtiyaçları fiziksel bir sunucunun verimerkezi tarafından satın alınarak müşteri lehine sunucuyu merkezinde barındırması şeklinde gerçekleşirdi. Bu yöntem ile sunucu, kapasitesi nispetinde kullanılarak dedike edilir (Dedicated) ve küçük upgrade işlemleri ile kapasiteleri nispeten yükseltilebilirdi. Gelişen ve ilerleyen teknoloji bu alanda büyük yenilikler getirmiş olsada hali hazırda en çok tercih edilen hizmet türü olarak fiziksel sunucular kiralanmaktadır.

Cloud Sunucu Kiralama

2010 yılı itibaryile yükselen bir trend olarak öne çıkan Sanallaştırma teknolojileri, bir sunucunun sanal parçalara bölünerek birden çok sunucu gibi çalıştırılmasına olanak sağlamıştır. Böylece küçük birimler halinde yapılan yatırımlar yerine büyük bir birim ile gerçekleştirilen yatırım ile sistem küçük parçalara ayrılabilmekte böylelikle yatırım maliyeti düşürülerek düşük kapasiteli ihtiyaçlara daha ekonomik fiyat politikaları yürütülebilmekteydi. Fiyat avantajının yanında esnek upgrade seçenekleri ve kolay kurulum imkanı Cloud Sunucu Kiralama alanında hızlı bir yükseliş ortaya çıkartmış, günümüzde sunucu ihtiyaçlarının yaklaşık %10'u sanallaştırma teknolojileri ile sağlanır duruma gelmiştir.

Kelime Anlamı

Sunucu Kiralama ifadesi Türkçe bir anlam ile türetilmiştir. Uluslar arası mecrada Dedicated Server ve Dedicated Hosting gibi ifadeler kullanılmaktadır Dedicated ifadesi müstaki olarak sağlanmış, kullanıma arz edilmiş ve ayrıştırılmış gibi anlamlar taşımaktadır. Uluslar arası ifadesinde "Kiralama" ifadesinin tercümesi kullanılmamakla birlikte ülkemizde satış yöntemi olan kiralama ifadesi tercih edilmiştir.

Sizce "Sunucu Kiralama Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.