Reklamı Kapat
15951 kez okundu

Su Terazisi Nedir

Su Terazisi nedir, Su Terazisi ne demektir, Su Terazisi anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Su Terazisi " hakkında genel görüşleri, Su Terazisi hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Su Terazisi hakkındaki görüşleri okuyabilir, Su Terazisi hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Su Terazisi, yer çekiminin su üzerinde uyguladığı çekim ile suyun yüzeye yayılması ve içerisindeki hava boşluğunun düzlem nispetinde ortalanması yöntemi kullanılarak düzlemin düzlüğünü ölçmek için geliştirilmiş pratik ve kullanımı oldukça kolay bir araçtırr. Su terazisi ile bir yüzeyin düzlüğünü ölçebilir ve istenilen nispette eğim verebilirsiniz.

Su Terazisi Türleri

Su terazileri temel olarak ikiye ayrılır. Standart ve Elektronik su terazileri olarak ikiye ayrılan Su Terazileri, tekniği bakımından ikiye, kullanım alanlarına özgü araçlar halinde ise onlarca farklı segmente ayrılabilir. Eğim ölçme, düzlem ölçme ve yatay/dikey ölçüm işlemleri için farklı formasyonlarda üretilen su terazileri, başlıca kategorilerde incelenecek olursa aşağıdaki şekilde açıklanabilir.

Standart Su Terazileri

Standart Su Terazileri, en basit haliyle belirli bir uzunluğa sahip (30-120 cm arasında) düz bir parçanın üzerine yerleştirilen su haznesi ile haznenin içinde bulunan bir hava kabarcığının merceğin orta hizasına getirilmesi yöntemi kullanılarak düzlem ölçen ve en yaygın kullanıma sahip olan su terazisi türüdür. Yapısı gereği oldukça basit bir araç olan Standart Su Terazileri, fiyatı bakımından da en ucuz ve en dayanıklı su terazisi alternatifi olarak dikkat çeker.

Elektronik Su Terazileri

Elektronik Su Terazileri, Standart Su Terazilerinin yaptığı işlemi cıva ve elektronik devreler vasıtasıyla gerçekleştiren geliştirilmiş bir araçtır. Kullanım alanı nispeten daha geniştir. Düzlemi ölçebilmesinin yanında düzlemin derece olarak eğiminide ölçebilmesi ile eğim ölçme ve meyil verme işlemlerinde de kullanılır. Yatay ve dikey düzlemleri ölçme yeteneğine de sahip olan elektronik Su Terazisi Fiyatları bakımından da nispeten daha yüksek maliyete sahiptir. Yeteneklerini elektronik araçlardan alan elektronik su terazileri, büyük çapta yapı marketlerinde bulunabilirler.

Su Terazisinin Tarihi

Su Terazisi 1630 yılında italyan bilim adamı Riccioli tarafından icat edilerek bir prototipi üretilmiştir. Cam bir muhafazanın içerisindeki suyun, kendi içindeki su kabarcığını muhafazanın ortasına getirmesi ile kullanılan bu prototip su terazisi, günümüzde kullanılan su terazilerinin atası olmuştur.

Ancak su terazisi yönteminin temelleri çok daha eskiye dayanır. A şeklinde bir üçgenin üst tepe noktasından sarkıtılan bir iple alt çerçevenin ortasına hizalama tekniğinin kullanılması çok daha eskilere dayanır. Günümüzde bu teknik inşaat ustalarınca halen kullanılmaktadır.

Sizce "Su Terazisi Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.