Reklamı Kapat
65443 kez okundu

Tahakkuk Nedir

Tahakkuk nedir, Tahakkuk ne demektir, Tahakkuk anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Tahakkuk " hakkında genel görüşleri, Tahakkuk hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Tahakkuk hakkındaki görüşleri okuyabilir, Tahakkuk hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Tahakkuk Nedir? Tahakkuk, bir eylemin ya da bir gerekliliğin ortaya çıkması durumu için kullanılan Arapça kökenli bir kelimedir. Tahakkuk, bir eylem, bir bedel ya da bir karar ile ilgili kullanılabilir. Hukuki, idari, mali yada sosyal meselelerde sıkça karşılaşılabilecek Tahakkuk kelimesi, hangi cümle içinde kullanılırsa kullanılsın aynı anlamı taşımakta ve ifade etmektedir. 

Örnek olarak Vergi Tahakkuku, bir verginin gerçekleşmesi için gerekli şart ve koşulların oluşarak tetkiklerin gerçekleştirilerek "ödenecek bir vergi" haline gelmesi bir Tahakkuktur. Vergi kurumları, ilgili işletmenin gelir ve gider kalemlerini hesaplayarak mükellefine ödenmek üzere bir vergi Tahakkuk ettirir.

Başka bir örnek ile açıklayacak olursak; bir hakim, zanlının lehte ve aleyhte delilleri inceledikten sonra zanlı hakkında verdiği kararda bir Tahakkuktur. Hakim, zanlı hakkında vererek bir cezayı Tahakkuk ettirmiş olur. 

Bunun yanında bir eylemin Tahakkuk etmesi de, o eylem ile ilgili süreçlerin netleşerek eylemliliğin ortaya çıkması ve sonucun kaçınılmaz olması durumu da bir Tahakkuk'tur. Örnek olarak Polisin, şikayet üzerine bir operasyona girişmesi o eylemin Tahakkuk etmesi olarak nitelendirilebilir.


Tahakkuk Fişi Nedir?

Tahakkuk Fişi, Tahakkuk eden bir bedelin tahakkuk ettiğini ve ödenmesi gerektiğini beyan etmek amacıyla mükellefe ya da borçluya bildirilen resmi bildirim evrağıdır. Örnek olarak işletmeler, vergi kurumlarına ya da ödeme yapacağı devlet kurumlarına ödeyeceği bedellerle ilgili Tahakkuk fişi alırlar. Tahakkuk Fişleri, alacaklı tarafından borçluya ulaştırılır ve aynı zamanda bir ödeme emridir.

GERÇEK MASAL,

manası çok derin bence basitleştirmeyin o kadar

masal gerçek ,

bence daha iyi anlatmanız gerekiyor

Sizce "Tahakkuk Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.