Reklamı Kapat
15228 kez okundu

Tahvil Nedir

Tahvil nedir, Tahvil ne demektir, Tahvil anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Tahvil " hakkında genel görüşleri, Tahvil hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Tahvil hakkındaki görüşleri okuyabilir, Tahvil hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Sözlükteki anlamı döndürme, değiştirme olan tahvil kelimesi ekonomi alanında aynı anlamı temel almak ile birlikte biraz daha karışık döngüleri ifade eder. Ekonomide tahvil; devlete ait olan veya özel olan kuruluşların dönem dönem yatırım amaçlı kullanmak istedikleri parayı borç alabilmek için düzenlediği senetler anlamına gelir. Bir takım kuruluşlar kendilerini daha da büyütebilmek ve ya iş alanlarını arttırabilmek amacıyla yatırım yapmak isterler. Mevcut yatırımları için gerekli olan para miktarını bütçelerinden ayırmayıp borç almak isterler. İleride şirketlerine daha çok getirisi olacak yatırımları için borç almaktan çekinmemektedirler. Almak istedikleri bu borçların en iyi yolu ise şirketlerine tahvil senetlerinin düzenlenmesidir.

Tahvil senetleri düzenlendikten sonra bunu satabilecekleri 2 farklı alıcıları vardır; ilki halk, ikincisi ise devlettir. Peki, halk neden bu tahvil senetlerini satın alacak denildiğinde ise bunun çok mantıklı bir açıklaması oluyor: halk, tahvil senetlerinden kar eder nitekim bir çıkar olmadığı müddetçe bu sistemde bir alışverişe girilmesi mümkün değildir. Şirketlerin halka mevcut tahvil senetlerini arz edebilmeleri adına halk için mutlaka bir çıkar gözetmeleri gerekmektedir.

Tahvil senetleri, bu sebeple faiz getirebilen bir sistemle düzenlenirler ve halk ta bu tahvil senetlerinin faizi ile kar durumuna geçerler. Hem tahvil senetlerini düzenleyen kuruluşların hem de mevcut düzenlenen senetleri satın alan halkın kar etme durumuna geçebildiği bu finansal alışveriş bu yönüyle anlatıldığında Tahvil nedir? sorusunun açık ve yalın bir cevabı olmaktadır.

Tahvil Hakkında

Tahvil senetlerini satın almak halka açık bazı avantajlar sağlar. Borsada bulunan birçok ürün varken neden tahvil tercih edilmelidir denildiğinde bunun diğerlerine göre daha garantili bir kar etme yöntemi olduğunu söylemek doğru bir yanıt olmaktadır. Tahvil senetleri, belirli faiz oranları doğrultusunda düzenlenmektedirler bu durumda belirli periyodik çizelgede mevcut senedinin faizini alacağından bir kimse elindeki borsa ürünü olan tahvil senedinin kesin bir getirisi olacağından emindir. Parasını riske sokmak istemeyen kişilerin tercih ettiği bu yöntemde istedikleri zaman satış işlemi gerçekleştirip istedikleri zamanda alım işlemi gerçekleştirebilmeleri kendilerini güven ortamı içinde hissettirdiği gibi aynı zamanda kontrolün ellerinde olduğunu hissederler.

Tahvil Anlamı

Risk içermediği, sabit geliri ve kişilerin kendi kontrolünde olduğu, anapara üzerine belirli bir dönem sonunda belirli oranlar doğrultusunda para eklenebildiği anlatımı ‘’Tahvil nedir?‘’ sorusunun açıkça yanıtıdır. Borsanın bir alt bölümü olan bu sistemde belirtilmesi gereken bir diğer özellikse orta veya uzun vadeli bir yatırım aracı olmasıdır. Arapça kökenli olan tahvil kelimesi döndürme, dönüştürme anlamını taşıyarak dilimize Arapçadan girmiştir.

Sizce "Tahvil Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.