Reklamı Kapat
6154 kez okundu

Tarih Nedir

Tarih nedir, Tarih ne demektir, Tarih anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Tarih " hakkında genel görüşleri, Tarih hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Tarih hakkındaki görüşleri okuyabilir, Tarih hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Tarih, İnsanoğlunun toplumsal yaşayışlarının, diğer toplumlarla ilişkilerinin, kültür ve medeniyetleri ile ilgili bilgi ve bulguların, zaman, yer ve sebep sonuç ilişkileri gözetilerek tasnif edilmesi, arşivlenmesi ve bilgi olarak sunulmasını sağlayan edebi bir bilim dalıdır.

Tarih bilimi, pek çok bilim dalı ile doğrudan ya da dolaylı olarak münasebetlidir. Arkeoloji, Kronoloji, Coğrafya, Filoloji, Sosyoloji, Antropoloji ve Kimya gibi çok sayıda bilim dalının sunduğu bilimsel verilerden faydalınarak geliştirilmektedir. Tarih Bilimi, bilimsel yöntemlerle geliştirilmekte, bulgu ve bilgiler bu yöntem süreçleri ile bilimsel veri olarak kullanılmaktadır.  


Tarih Biliminin Yöntemleri şu şekilde sıralanmaktadır ;

  1. Kaynak
  2. Tasnif
  3. Tahlil
  4. Tenkit
  5. Terkib


1) Kaynak : Kaynak, itibar edilecek bilgilerin Arkeoloji, Osteoloji, Arşiv Araştırmaları ve Belge arama gibi faaliyetlerle, bilimsel değer taşıyan materyallerin araştırılması ve ortaya çıkartılması sürecidir. 

2) Tasnif : Tasnif işlemi, elde edilen bilgilerin detaylı olarak araştırılmak üzere türüne, tarihine, niteliğin ve iç konu başlıklarına göre tertip edilerek tasnif edilmesi işlemidir.

3) Tahlil : Tahlil işlemi, elde edilen bulguların geçerliliği, gerçekliği ve ilgili konularla bağlantılarının incelenmesi, bilginin itibar edilebilirliğinin tespiti ve iddia olarak ortaya atılması işlemidir. Tahlil evresinden geçen veri, aksi tespit edilmediği müddetçe "Tarihi Bilgi" statüsü kazanır. 

4) Tenkit : Tahlilden geçen bilginin ihtilaflı bir bakış açısıyla değerlendirilerek zayıf noktalarının tespitinin, tarihi vakalarla bütünlüğünün, bilginin güvenilirliğinin ve olası hataların sorgulandığı evredir. Tenkit evresinden sonra bilgi, kesinlik kazanmış veri olarak kayıt edilir. 

5) Terkib : Tahlil ve tenkitten geçen bilgilerin kullanılabilir hale gelmesi amacıyla arşivlenmesi, kaynak olarak kullanılabilir kılınması ve sentez edilmesi işlemidir.

Sizce "Tarih Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.