Reklamı Kapat
13803 kez okundu

Tatil Nedir

Tatil nedir, Tatil ne demektir, Tatil anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Tatil " hakkında genel görüşleri, Tatil hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Tatil hakkındaki görüşleri okuyabilir, Tatil hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Tatil, genel kullanımı itibariyle seyahat, istirahat, işten ve hayat gailesinden uzaklaşma için kendimize ayırdığımız zamanların genel adıdır. Herhangi bir aksiyon ya da faaliyette bulunmasak bile işten uzaklaştığımız her zamanı tatil olarak addederiz. Örneğin haftasonu tatili, evde hiçbirşey yapmasak bile çalışmıyor olmamız hasebiyle tatil kavramı içerisine girer. Yaz tatili ise planlı, amaçlı ve çoğu zaman masraflı bir faaliyet olarak yine tatil kapsamına girer. Özetle iş ya da mecburi herhangi bir eylemin sona erdiği an tatil başlar. 

Tatil ifadesinin iki temel kullanım alanı vardır. Birincisi seyahat, istirahat ve kaliteli zaman geçirme anlamında kullanılan, doğrudan insan odaklı bir ifade şekli. Bir de zaman aralığı olarak kullanılan, bir eylemin geçici bir süre sona ermesi olarak ifade edilen tatil kavramı. Örneğin resmi kurumların işe ara vermesi, ticari kurumların herhangi bir mazeretten ötürü mesai yapmaması yine tatil kavramı içerisine girer.

Tatil Kelimesinin Kökeni

Tatil, arapça atîl ifadesinin tamlanmış halidir. Atıl, hareket etmeyen, duran, kullanılmayan gibi anlamlara tekabül eder. Bu anlamıyla aslında tatil ifadesini doğru kullanmadığımız sonucu ortaya çıkacaktır. Evet, haftasonu tatili hiçbirşey yapmayacaksak bir tatildir. Ancak bir yerlere gezmeye gidiyor, eğleniyor ve keyifli zaman geçirmek istiyorsak bunun adı tatil olmamalıdır aslında. Buna seyahat ya da eğlence dememiz gerekir.

Türkiye'de Tatil

Türkiye, tatil açısından ciddi bir potansiyeli olan ancak bu potansiyeli bir türlü başarıyla kullanamamış bir ülke durumundadır. Üç tarafının denizlerle çevrili olması Türkiye'yi muazzam bir tatil bölgesi haline getirmesi gerekirken yalnızca Akdeniz kıyılarındaki tatil bölgeleri, Dünya çapındaki tatil rekabetinde yeterli başarıyı elde edememiş, genel kanı itibariyle de "Ucuz Tatilcilerin" alternatifleri arasında yer almaktadır.

Akdeniz ikliminin en keyifli köşesi duruunda olan, diğer akdeniz ülkelerine nazaran dört mevsim tatil potansiyeline sahip olan Türkiye'nin kıyıları halen yaz sezonu odaklıdır ve kışın atıl durumdadır.  

Türkiye, 2015 yılında elde ettiği Turizm gelirleri bakımından ciddi bir handikap yaşamıştır. 2015 yılı Turizm gelirlerinde, bir önceki yıla göre %9'a yakın bir azalma yaşayarak 31 Milyar 464 Milyon $ gelir elde etmiştir. Bunun yanında Turizm giderlerinin %4.2 artmış olması 2015 sezonunun tatil ve turizm sektörü açısından kötü bir dönem olduğunu söyleyebiliriz .


Turizm Bölgeleri

Türkiye'de Turizm bölgeleri 4 gruba ayrılıyor. Şu şekilde;

1. Kıyı Kesimleri ve Sahiller

2. Kültür Turizmi ve Arkeolojik Seyahatler

3. Doğa, Kamp ve Bahar Turizmi

Bu üç başlık altında değerlendirecek olursak, Türkiye'ne başı çeken tatil segmentinin Kıyı Kesimleri, ardından Kültür Turizmi olduğunu söyleyebiliriz. Doğa ve Kampçılıkta ise çoğunlukla yerli turistlerin oluşturduğu talepler doğrultusunda mütevazi bir canlılık olduğunu ifade etmek yanlış olmaz.

Kıbrıs ve Tatil

Tatil söz konusu olunca Kıbrıs'ı göz ardı edemeyiz. Her ne kadar literatürde ayrı bir devlet olarak geçse de Kıbrıs, Türkiye için müstakil bir şehir gibidir. Tatil söz konusu olunca da Kıbrıs'ı göz ardı edemeyiz. Başlı başına bir tatil bölgesi olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, gerek diğer tatil bölgelerine yakın olması gerekse uçsuz bucaksız sahil şehiri ile tatilcilerin ilk düşündüğü alternatiflerden biri. 

Kıbrıs Tatil alternatifi, tatile çıkmak isteyenlerin aklına ilk gelen seçeneklerden birisi.

Erken Rezervasyon

Tatil söz konusu olunca Erken Rezervasyon konusundan bahsetmemek olmaz. Erken Rezervasyon, çoğu tecrübeli tatilcinin faydalandığı oldukça avantajlı bir opsiyon. Erken Rezervasyon ile tatil yapacağınız zamanı önceden planlayarak ve satın alarak %30-40 gibi çok ciddi indirimlerden faydalanabiliyorsunuz. Peki Erken Rezervasyon neden bu kadar ucuz? 

Oteller ve tatil köyleri ve tesisler, müşterilerini kesinleştirmek ister. Böylelikle rezervasyon sezonlarını erkenden kapatarak finansal dengelerini önceden planlarlar. Bu da reklam giderlerinin azalması ve tatil sözonu için ön yatırımlarını güvenle yapabilmelerine imkan tanır. Bunun yanında Erken Rezervasyon ile kontenjanını doldurmaya yaklaşan oteller, kalan kontenjanlarını çok daha yüksek meblağlarla satabilirler. Aslında kazançları sezon boyunca hemen hemen aynıdır. Erken rezervasyon ile kontenjanını hızlı dolduran oteller daha az reklam yaparlar ve az sayıdaki kontenjanlarını yüksek fiyatlara satarak erken rezervasyon ile yaptıkları indirimleri dengelerler.

Sizce "Tatil Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.