Reklamı Kapat
7415 kez okundu

Tebliğ Anlamı

Tebliğ anlamı; Tebliğ hakkında itibar gören sözüklerde, bilimsel ya da resmi kaynaklarda geçen tanımı ile anlamlandırılmıştır. Bu sayfada Tebliğ anlamı ile ilgili mevcut bilgileri inceleyebilir ve paylaşabilirsiniz.

Tebliğ kelimesi dilimize Arapça’dan geçmiş bir kelimedir. Arapça ‘iletme ve ulaştırma’ anlamlarında kullanılan tebliğ kelimesi dilimizde de aynı anlamlarda kullanılmaktadır. Günümüzde insanlar tebliğ kavramı ile en çok hukuk ile ilişkili durumlarda karşılaşmaktadırlar. Çünkü hukuk düzeni için tebliğ son derece önemli bir kavramdır. İnsanların kendileri ile ilgili olan hukuksal durumlardan dolayı bir işleme maruz kalabilmeleri için bu hukuksal durumun onlara bildirilmiş yani

’da yer alan ve ‘tarım yapılan yer’ anlamına gelen abâd kelimesinden esinlenilerek türetilmiştir. Ova kelimesi coğrafik bir terim olmasının yanında gündelik hayatta da oldukça sık kullanılan bir kelimedir. Ancak gündelik hayatta ova kelimesi her türlü düzlüğü ifade etmek için kullanılmaktadır. Ama ova kelimesi coğrafik terim olarak tarım yapılan, deniz seviyesinden yüksekte kalan düzlük anlamına gelmektedir. Bu nedenle de kelimenin doğru kullanımı coğrafyada kullanılan anlamı olmaktadır. Ova kelimesi, bozkır veya çöl kelimelerinin zıddı olarak da kullanılmaktadır. Çünkü ovaların en belirleyici özellikleri burada toprağın verimli olmasıdır. Ovalarda bulunan verimli topraklar sayesinde bu alanlar tarım yapmaya son derece müsait alanlardır.

Sizce "Tebliğ Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.