Reklamı Kapat
8173 kez okundu

Tebliğ Nedir

Tebliğ nedir, Tebliğ ne demektir, Tebliğ anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Tebliğ " hakkında genel görüşleri, Tebliğ hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Tebliğ hakkındaki görüşleri okuyabilir, Tebliğ hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Tebliğ kelimesi bildirme anlamına gelmektedir. Ayrıca tebliğ, duyurma ve haber verme anlamlarında da kullanılmaktadır. Ancak aslında “tebliğ nedir” şeklinde sorulacak soruya verilecek pek çok cevap bulunmaktadır. Çünkü tebliğ kelimesi pek çok alanda kullanılan bir kelimedir. Bu nedenle de tebliğ kelimesinin çok farklı anlamları bulunmaktadır. Örneğin hukuk aleminde tebliğ, kanunların veya yönetmeliklerin nasıl uygulanması gerektiğini açıklayan idari düzenlemelerdir. Burada tebliğ son derece teknik bir anlamda kullanılmaktadır. Ayrıca yine hukuk düzeninde tebligat ve kararların kişiye tebliğ edilmesi gibi kavramlar bulunmaktadır. Mahkeme kararının ilgiliye tebliğ edilmesi, kararın o kişiye ulaştırılması anlamına gelmektedir. Ayrıca tebliğ kelimesi İslamiyet’te de sıkça kullanılan bir kelimedir. İslamiyet’te peygamberlerin vahiy yoluyla Allahtan aldıkları bilgileri insanlara tebliğ etmeleri söz konusudur. Burada da tebliğ bildirme ve iletme anlamlarında kullanılmaktadır. Dolayısıyla tebliğ nedir ile ilgili olarak yapılacak bir araştırmada insanların karşısına çeşitli teknik terimler çıkacaktır. Tebliğ kelimesi farklı alanlarda kullanılsa da esas anlamı itibariyle bildirme anlamında kullanılmaktadır. Çünkü tebliğ ister hukuk aleminde isterse İslam dünyasında bildirim anlamlarında kullanılmaktadır.

TEBLİĞ HAKKINDA

Tebliğ kavramı bildirme, duyurma ve iletme anlamlarını taşımaktadır. Bu nedenle de tebliğ kelimesi çeşitli terminolojik kullanımlarda da bildirme anlamıyla yer almaktadır. Hukuk dünyasında özellikle mahkeme kararlarının ilgili kişilere bildirilmesi durumu için kullanılan tebliğ kavramı, Müslüman dünyasında da peygamberler tarafından tüm insanlığa hakkın bildirilmesi anlamında kullanılmaktadır. Bu nedenle de tebliğ kelimesinin asli anlamı bildirmektir. Ayrıca tebliğ kavramı hukuk dünyasında son derece önemli bir kavramdır. Çünkü hukuk dünyamızda kişiler haklarında yasal sonuç doğuracak her türlü işlemi genelde tebliğ ile öğrenmekte veya öğrenmiş sayılmaktadırlar. Bu nedenle de kanunun tanıdığı imkanlardan faydalanmak isteyenlerin yasal sonuç doğuran işlemin tebliğ tarihine son derece dikkat etmeleri gerekmektedir.

TEBLİĞ KAVRAMI

Tebliğ, çeşitli terminolojilerde iletme ve bildirme anlamlarında kullanılan bir terimdir. Tebliğde önemli olan duyurulmak veya iletilmek istenen durum veya olayın muhatabına bildirilmiş olmasıdır. Bu nedenle de tebliğin ana unsuru bildirmedir. Özellikle hukuksal açıdan doğurduğu sonuçlar nedeniyle tebliğ işlemleri son derece büyük önem taşıyan işlemlerdir. Çünkü hukuk düzeninde yasal sonuç doğuran işlemler tebliğle birlikte hüküm ifade etmeye başlamaktadırlar.

Sizce "Tebliğ Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.