Reklamı Kapat
17824 kez okundu

Tekzip Nedir

Tekzip nedir, Tekzip ne demektir, Tekzip anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Tekzip " hakkında genel görüşleri, Tekzip hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Tekzip hakkındaki görüşleri okuyabilir, Tekzip hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Tekzip Nedir? Tekzip, kelime anlamı itibariyle bir meseleyi ya da bir söylemi doğru olmadığı iddiası ile yalanlanmasıdır. Bir mesele hakkında bir iddianın ortaya atılması, o iddianın muhatabı ya da kanaat inisiyatifini elinde bulunduran kişi ya da kurumlarca doğru olmadığınının iddia edilmesi ve bu konuda yalanlama, düzeltme ve tashih etmesi eylemidir. 

Tekzip işlemi, günümüzde ekseriyetle medya organlarınca kullanılmaktadır. Yazılı, görsel ya da dijital medya da sunulan bir bilginin doğru olmaması ya da doğru olmadığının iddia edilmesi durumunda yasal yaptırımlar uygulanarak ilgili yayın organının, yayınladığı haberi Tekzip ederek duyurması zorunluluğunu ortaya çıkmaktadır. 

Tekzip işlemi, resmi ve gayriresmi olarak uygulanabilmektedir. Resmi Tekzip, devlet eliyle yasalar ve kanunlarla korunan kişilik hakları doğrultusunda, ilgili yayının muhatabı tarafından gerçekleştirilen başvurunun incelenmesi neticesinde yaptırım tehdidiyle uygulanır. Tekzip başvurusu neticesinde ilgili bilginin doğruluğunun açıkça ortaya konulmaması ya da yayınlanma kuralları dahilinde gerçekleşmemesi durumunda, ilgili bilgiyi sunan kuruma yasal zorunluluk olarak uygulattırılır. 


Tekzip Hangi Hallerde Uygulanır?

Basın Kanunun 14. Maddesinde belirtilen yasal dayanakta ; "Süreli yayınlarda kişilerin şeref ve haysiyetini ihlal edici veya kişilerle ilgili gerçeğe aykırı yayım yapılması halinde" ifadesi geçmektedir. Bu yasal bilgi çerçevesinde, ilgili bilgiyi ya da duyuruyu yayınlayan yayın organları, bahis ettiği kişi ya da kurum hakkında şeref ve haysiyeti ihlal eden yayınlar gerçekleştirmesi durumunda Tekzip hakkı doğmaktadır. Hakaret niteliği taşıyabilecek resim, yazı, iddia, söylem ya da kişilik haklarını ihlal eden herhangi bir eylem içerisinde bulunan yayın organları, ilgili yasa uyarınca Tekzip edilebilmektedir. 


Tekzip Uygulamasının Yaptırımları 

Yukarıdaki bilgilerle açıkça ortaya koyulduğu üzere Tekzip, ilgili resmi kurumlarca talep edilirse yasal bir zorunluluk haline gelmektedir. Tekzip uygulamasının gerçekleşmemesi durumunda ortaya çıkan yaptırım ise 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasıdır. İlgili muhatap gerçek değilde bir tüzel kişilik ise söz konusu yaptırım yayın sorumlusu için uygulanacaktır. Tekzip Uygulaması hakkındaki yaptırımın ortaya çıkması için, belirtilen tekzip metninin verilen süre içerisinde duyurulmaması, kasıtlı olarak ertelenmesi ve diğer şart ve koşullar dikkate alındığında kasıtlı olarak gerçekleştirilmemesi gerekmektedir. Bu konu hakkında nihai kararı ilgili yasal yaptırım hakkında inisiyatifi elinde bulunduran Hakim'e aittir.

Sizce "Tekzip Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.