Reklamı Kapat
16001 kez okundu

Tema Nedir

Tema nedir, Tema ne demektir, Tema anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Tema " hakkında genel görüşleri, Tema hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Tema hakkındaki görüşleri okuyabilir, Tema hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Bir düşüncenin, konuşmanın, yazının, herhangi bir sanat eserinin vs. özüne, izleğine ve ana motifine tema denir. Tema bir anlamda verilmek istenen ana fikirdir, merkezdir. Kısa ve öz olarak ne anlatılmak istendiğini açıklar. Aktarılmak için yola çıkılan fikri, olayı, olguyu kapsar.

Konu ile Tema Farkı

Genelde konu ile karıştırılmakta, bir anlam karmaşası çıkmaktadır. Tema, daha soyut bir kavram olarak metin oluşma aşamasından önce belirlenir. Konu ise daha somuttur ve temaya bağlı şekilde sonradan kurulabilen bir yapıdır. Örneğin 'arkadaşlık' temadır, kadınlarda arkadaşlığın önemi ise bir konudur. Tema, ortaya konulacak eserin üslubunu belirleyen temel taşlardandır. Sanatçının yorumlama kapasitesinin, gücünün, üslubunun bir göstergesidir.

Tüm sanat dallarının ortak terimlerindendir. Ebebiyatta, müzikte, sinemada, fotoğrafta, hitabette ve diğer sanat alanlarında tema, özü temsil eder. Ancak kişisel düşünceler, kültürel değerler ve anlayış kalıpları bir temanın çok farklı şekilde sunulmasını sağlar. Aşk, ölüm, mutluluk gibi evrensel temalar herkes ve her toplum için anlayış, aktarım bakımında çeşitlilik gösterir. Aşk bir yerde incelikleri, duygusal çağrışımları olan bir olgu gibi de anlatılabilir. Fakat bir diğer zeminde aşk, geçici, uçucu, esrik duyguların temsilcisi olarak da aktarılabilir.

Bir yapıtın doğru, istenildiği şekilde anlatılması için de bir kerteriz noktasıdır. Kurgu ve biçim temanın etrafında, ona göre şekillendirilir. Sağlam, içsel bir derinliği ve kendi içinde mantıksal bütünlüğü olabilmesi için baştan bir teması olması gerekir.

Müzikte Tema

Grekçe kökenli bir müzik terimi olan tema (theme) yapıtın temel melodisine, ana ezgisine denir.

Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA)

Doğayı temel alan, açılımı Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) olan çevreci bir sivil toplum kuruluşudur.

1992'de, Hayrettin Karaca ve Nihat Gökyiğit tarafından kurulan çevreci vakıftır. Türkiye'yi tehdit eden erozyon ve çölleşme gibi doğasal felaketleri önlemek ve toplumu bilinçlendirmek amacı gütmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere toprak kaybı, ağaçlandırma ve doğal varlıkların korunması çalışma alanlarını oluşturur.

Vakıf, bugüne kadar birçok önemli ve kapsamlı projeye imza atmıştır. Çalışma alanları ve proje sahaları şöyledir:

* Ağaçlandırma Projeleri

- 1998'de başlatılan, Çevre ve Orman Bakanlığı işbirliğinde gerçekleştirilen ve toplam 1 milyon hektarlık meşe ormanı oluşturmayı hedef alan Meşe Projesi bunların en önemlilerindendir.

- Meşe Projesi dışında çeşitli illerde hatıra ormanları yapmak üzere yüz binlerce fidan dikilmiştir. Bir Milyon Fidan Kampanyası ise halkın desteği ile başarıya ulaşmış bir diğer TEMA projesidir.

- Bunların yanı sıra 81 İlde 81 Orman adlı önemli bir projesi daha bulunmaktadır.

* Kırsal Kalkınma Projeleri

* Biyolojik Çeşitlilik Projeleri

* Çölleşmeyle Mücadele Projeleri

* İklim Değişikliği ile İlgili Projeler

Bilgisayar Dilinde Tema

Bilgisayar dilinde HTML sayfalarında örnek olarak alınabilecek, kullanılabilecek renk ve yerleşim şablonlarına tema (theme) denir.

 

 

 

Sizce "Tema Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.