Reklamı Kapat
16071 kez okundu

Temlik Anlamı

Temlik anlamı; Temlik hakkında itibar gören sözüklerde, bilimsel ya da resmi kaynaklarda geçen tanımı ile anlamlandırılmıştır. Bu sayfada Temlik anlamı ile ilgili mevcut bilgileri inceleyebilir ve paylaşabilirsiniz.

Temlik çeşitleri 3 maddeden oluşur. Bunlar; rızai temlik, kanuni temlik, kazai temliktir. Temlik çeşitleri en basit şekilde şöyle tanımlanırlar:                                                                                                                          

  • Rızai temlik: Taşınır ya da taşınmaz herhangi bir malı, alacaklısı ve vereceklisiyle arasında karşılıklı anlaşmaya, sözleşmeye dayalı gerçekleşen temlik etme eylemidir.
  • Kanuni Temlik: Herhangi bir durum karşısında hak sahibinin kanunlar çerçevesinde başka birisine geçmesi işlemidir. Mesela; bir vefat durumunda oluşan temlik, kanuni temliği kapsar.
  • Kazai Temlik: Alacağın mahkeme kararıyla temlik olmasına denir. Örneğin; mirasçıların anlaşamadığı durumlarda mahkemeye başvuruda bulunarak mahkeme tarafından malın kişilere devretmesi şeklinde gerçekleşen olay kazai ''Termik Nedir'' sorusunun cevabıdır.

 

Arapça kökenli olan temlik kelimesi, dilimize mastar eki alarak Arapçadan girmiştir.

Sizce "Temlik Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.