Reklamı Kapat
15654 kez okundu

Temlik Nedir

Temlik nedir, Temlik ne demektir, Temlik anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Temlik " hakkında genel görüşleri, Temlik hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Temlik hakkındaki görüşleri okuyabilir, Temlik hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Temlik sözlük anlamıyla mülk devretme, hak devretme gibi ifadelerdir. Daha çok hukuk alanında kullanılan bir sözcük olan temlik, hukuk kurallarında kullanılan cümlelerde fazlaca yer almakla birlikte genelde alacaklı, verecekli arasında yapılan alışverişlerde kullanılmaktadır. Hukuken yapılan bu alışverişte alınan karşılığında verilenin para olması şart değildir.

Temlik nedir? Sorusunun sözlükte bulunan cevabının hak ve mülk devir etme olması dolayısıyla bir alışverişte bir kimse karşılık olarak üzerinde hakkı bulunan taşınır veya taşınmaz bir mülkü alışverişte bulunduğu başka bir kimseye devir edebilir. Sadece parasal olarak değil bir borç karşılığında taşınır veya taşınmaz bir mülkün kullanım hakkına sahip olan bir kimsenin hakkını başka birine devretmesi olayı da temlik etme anlamına gelmektedir.

Örnek olarak; borcunu ödeyemeyen bir kimsenin borçlu olduğu kişiye evini yani mülk hakkının olduğu bölgeyi devir etmesi ya da taşınır veya taşınmaz bir malın söz konusu olduğu bir alışverişte hakkını devir etmesi olayıdır.

Temlik Hakkında

Temlik etmek ve temlik sözleşmeleri farklı sektörlerde sıklık ile kullanılmaktadır. Emlak sektöründe kullanılan temlik etme filine örnek olarak, bir müteahhidin belirli bir daire sayısı karşılığında arsayı satın alması işlemidir. Mevcut arsanın sahipleri, anlaştıkları dairelerden başka hiçbir şeyi veya belirli bir parayı müteahhitten isteyemez çünkü temlik sözleşmesi imzalanmıştır yani işin içerisine para girmeden alışveriş yapılmıştır. Ekonomide temlik etmeyi aslında hepimiz sıklık ile kullanırız fakat adının temlik etmek olduğunu bilmeyiz. Bankalar ile müşterileri arasında yapılan alışverişler temlik etmeye girer. Kredi kartı, hisse senedi gibi kağıtların para yerine kullanıldığı sistem temlik sistemidir.

Temlik Anlamı

Temlik çeşitleri 3 maddeden oluşur. Bunlar; rızai temlik, kanuni temlik, kazai temliktir. Temlik çeşitleri en basit şekilde şöyle tanımlanırlar:                                                                                                                          

  • Rızai temlik: Taşınır ya da taşınmaz herhangi bir malı, alacaklısı ve vereceklisiyle arasında karşılıklı anlaşmaya, sözleşmeye dayalı gerçekleşen temlik etme eylemidir.
  • Kanuni Temlik: Herhangi bir durum karşısında hak sahibinin kanunlar çerçevesinde başka birisine geçmesi işlemidir. Mesela; bir vefat durumunda oluşan temlik, kanuni temliği kapsar.
  • Kazai Temlik: Alacağın mahkeme kararıyla temlik olmasına denir. Örneğin; mirasçıların anlaşamadığı durumlarda mahkemeye başvuruda bulunarak mahkeme tarafından malın kişilere devretmesi şeklinde gerçekleşen olay kazai ''Termik Nedir'' sorusunun cevabıdır.

 

Arapça kökenli olan temlik kelimesi, dilimize mastar eki alarak Arapçadan girmiştir.

Sizce "Temlik Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.