Reklamı Kapat
15228 kez okundu

Ticaret Nedir

Ticaret nedir, Ticaret ne demektir, Ticaret anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Ticaret " hakkında genel görüşleri, Ticaret hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Ticaret hakkındaki görüşleri okuyabilir, Ticaret hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Ticaret kavramı, 16.yy ve sonrasındaki dönemlerde ekonomi ve felsefi dallarında incelenmeye başlanmakla birlikte günümüzde en çok ekonomi terminolojine dahil olan bir sözcük olmaktadır. İlk yapılmaya başlandığı andan itibaren her zaman insan ilişkilerine etki etmekte olan bu kavramın hem olumlu hem de olumsuz birçok etkisinden bahsedilmektedir. En genel anlamıyla Ticaret nedir? e doğan cevap kişiler arasında yapılan alış – veriş işlemlerinin tamamen karşılıklı olması esasına dayanır.

Bu işlemler sırasında insanların tek bir amacı vardır ki bu da kazanç sağlamaktır. Bu kazancın boyutu ve niteliği her dönem ticaret kavramı bakımından teker teker incelendiğinde farklılık göstermiştir. Günümüzde çoğu ticaret işlemleri para karşılığında gerçekleştirilmektedir ve kazanç olarak göstergesi para olmaktadır. Para icat edilmeden önceki dönemlerde de yapılan ticaret işlemleri karşılıklı elde olan mallar değiştirilerek yapılmaktaydı.

Koşulların değişmesi, ülkelerin potansiyel değişimleri ve yaşanılan alanların değişimleri zamanla kavramın da niteliğini değiştirmiş olup halen sadece ekonomi alanında olmak üzere değişiklik gösterebilmektedir.

Ticaret Kavramının Felsefi Alanda Doğuşu

Ticaret kavramı bugün ekonomi alanında incelenmekte geliştirilmekte olsa da ilk tanımlanması felsefi alanda olmaktadır. Merkantilizm adlı düşünce ile doğan ticaret kavramı ancak ekonomi alanında hayat bulmaktadır. Merkantilizm düşünceye göre ‘’Ticaret nedir?‘’ denildiği zaman alınan cevap tamamıyla altın odaklı bir olgu anlaşılmakta olup altın birikimini sürekli arttırmak ve devamlılığını arttırmak anlamındadır. Ticaret kavramının hem ekonomik hem de felsefi düşünce sistemine göre ortak bir noktası belirginleşmektedir ki bu ortak nokta; serbest piyasanın esas olmasıdır.

Ticaretin Araçları

Geçmişten günümüze farklı alışveriş metotları uygulanmakta olup hepsine genel olarak ticaret adı verilmektedir ve bu kapsamda ticaret yapılırken kullanılan çok farklı araçlar olmuştur. Bu araçlardan en önemlileri şunlardır:

  • Değerli Taşlar: Alınmak istenen mala karşılık özellikle eski zamanlarda kullanılmakta olan bir araçtır.
  • Altın Para: Gelmiş geçmiş bütün zamanlarda en çok kullanılan ticaret aracı özelliğindedir.
  • Gümüş Para: Altından sonra en değerli görülen bir ticaret aracıdır.
  • Mangır / Değersiz Para: Temsili olarak geçmişte kullanılıp günümüzde geçerli olmayan bir ticaret aracı niteliğindedir.
  • Kağıt Para: Günümüzün en etkin ve en çok kullanılan ticaret aracıdır.

Ticaret Anlamı

Ticaret nedir ‘in en genel ifadesi alım – satım işlemlerinin kazanç sağlamak amacıyla yapılması olayı olmaktadır. Çok eski dönemlerden bu yana ticaret işlemi yapılmak ta olup ilk ortaya çıkışı paranın icadından önceye dayanmaktadır. Ticaret, günümüze gelene kadar birçok farklı yöntemle yapılmakta olup kullanılan araç sadece para olmamaktadır.

Şimdilerde ekonomi alanının terminolojisine ait kelime ve uygulamadır ki bu duru ekonominin özellikle incelenen bir bilim dalı olmasından sonra ortaya çıkan bir durum olmaktadır. Ticaret kavramının ilk doğuşu ise Merkantilizm felsefesi doğrultusunda olmakla birlikte yine farklı gelişimleri bu felsefi akıma göre olmaktadır. Tümüyle ekonomiyi kapsayıp bir bütün halinde ticareti ele alıp inceleyen bu düşünceden sonra ticaret kavramı ekonomi bilim dalına geçiş yapmış bulunmaktadır. Ticara kelimesinden dilimize yerleşmiştir kökeni Arapçadır.

Sizce "Ticaret Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.