Reklamı Kapat
11564 kez okundu

Totem Nedir

Totem nedir, Totem ne demektir, Totem anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Totem " hakkında genel görüşleri, Totem hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Totem hakkındaki görüşleri okuyabilir, Totem hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Totem, eski tarihlerde yaşamış olan kimi ilkel kabilelerin, ataları olarak kabul ettikleri hayvan ve bitkilere verdikleri unvandır. Totemizm olarak adlandırılan bu dini-felsefi harekette Totem kelimesi  “emare, alamet, hikmet” gibi anlamlar taşır. Bunun yanında Güney Amerika ve Orta Afrika’da başlı başına bir dini inanış olarak kendisini gösterir. 

Totemizm dinine göre simgesel olarak Totem olarak seçilen canlılara zarar verilemez, öldürülemez ve ondan faydalanılamaz. Buna karşılık olarak ta kendisine saygı gösterilen hayvan, insanları korur ve onların iyiliği için yaşar. Yoğunlukla Avustralya ve Afrika’da görünen bu dine inanan topluluklarda Totem olarak seçilen hayvanın çoğalması için çaba sarf edilir. Totemler yalnızca hayvanlardan oluşmaz. Kimi zaman ağaçlar ve bitkilerde totem olarak seçilir. Totem olduğunun belirlenmesi için boyanan ağaçlardan odun almak, üzerine oturmak ve ona zarar vermek kesinlikle yasaktır. 

Totem inancının izlerine yalnızca uzak coğrafyalarda rastlamıyoruz. Eski Yunan, Galya ve Mısır halklarında da Totemizm inancına yakın izlere rastlamak mümkündür. Kutsal kabul edilen totemlerin tasfirleri boyalarla vücutlara işlenerek totemler hem anılır hem de onlardan yardım istenmiş kabul edilir. Bunun yanında tanrılara kurban verme ritüellerinde de totem boyaları sürülerek insanlar kendilerini o esnada totem haline getirirler. 

Günümüzde Totem inancı, sebep aramaksızın şekil ve siluetlerde fayda aramak, iyilik beklemek ve menfaat sağlamak gibi eylemler için kullanılan bir betimlemedir. Her ne kadar anlamsız bulsak bile gereksizde olsa yapacağımız bir şeyin sebepsiz olarak başka bir fayda sağlayacağını düşünürüz. Bu düşünceye itibar etmeyerek ve gerçek olduğunu kabullenmeyerek tuhaf bir şekilde içten içe bu durumdan medet ummak eylemine “Totem Yapmak” deriz.

Sizce "Totem Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.