Reklamı Kapat
7254 kez okundu

URL Nedir

URL nedir, URL ne demektir, URL anlamı. Bulunduğunuz sayfa " URL " hakkında genel görüşleri, URL hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada URL hakkındaki görüşleri okuyabilir, URL hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

İngilizce'deki 'Uniform Resource Locator' (Tektip Kaynak Konumlandırıcı) sözcük öbeğinin baş harflerinden oluşan kısaltmadır. Bir internet sitesinin adresi olarak da tanımlanabilir. Başka bir deyişle 'URL', bir web sitesinin kaynağını temsil eden özgün bir karakter dizisidir, web tarayıcıların adres boşluğunda yazılır ya da görünür. Örnek, Google arama motorunun URL'si aşağıdaki gibidir:

http://www.google.com

Teknik olarak URL

URI'nin (Uniform Resource Identifier-Tektip Kaynak Tanımlayıcı) özel bir tipidir, ancak genellikle aynı şey olarak kullanılır. 1994 yılında standartlaştırılmıştır. Söz konusu format, daha önce 1985'te oluşturulan domain name (alan adı) sistemiyle belli bir dosya yolu sentaksının birleşimidir. Bu sistemde, slaş işaretleri dizin ve dosya adlarını ayırmak için kullanılır.

Her bir URL, belli bir sentaks yapısından oluşur.

URL Sentaks Yapıları

  - Şema adı (Genelde protokol olarak adlandırılır.)

  - Kullanıcı adı ve şifre (Daha çok FTP bağlantılarında kullanılır.)

  - Bir kolon, iki slaş işareti

  - Bir host, genelde domain adı olarak tanımlanır ancak bazen sadece bir IP adresidir. Mesela, Google'ın domain adı google.com iken, IP adresi ise 173.194.34.5'tir.

  - Tercihe bağlı olarak bir port numarası ile tamamlanan bir kolon

  - Kaynağın tam dizin yolu (path)

  - Parametre. Noktalı virgül ile ayrıldıktan sonra yazılır. Bazı protokollerde parametre göndermeye yarar. Örneğin, FTP'de, sunucuya veriyi ikilik sistemde mi (binary) yoksa metinsel olarak mı (textual) göndermesi gerektiği bu kısımda belirtilir. (ftp://xyz.com/ftp;type=d)

  - Query (sorgu)

  - Frag, söz konusu adresin gittiği belgenin içindeki kısım. Dosya ve/veya sorgu tipini belirtmek için kullanılımı yaygındır.

Bu şema yapısı, tarayıcıya, web sitesinin bulunduğu sunucuya nasıl bağlanacağını, taşıyıcının nereye bağlanacağını ve geri kalan sorguların ne gibi verileri çekmesi gerektiğini gösterir.

 

Sizce "URL Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.