Reklamı Kapat
8556 kez okundu

Vergi Nedir

Vergi nedir, Vergi ne demektir, Vergi anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Vergi " hakkında genel görüşleri, Vergi hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Vergi hakkındaki görüşleri okuyabilir, Vergi hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Vergi, bir devlette en önemli gelir kaynağıdır. Devletlerin ortaya çıkmasından itibaren halktan alınan vergiler ekonomik kaynaklar arasından oldukça büyük bir yer işgal etmiştir. Bu nedenle de vergi ve vergi kesintileri her zaman dikkat çekici konular olmuştur. Peki, “vergi nedir”. Vergi, ekonomik kalkınma modellerinde de oldukça önemli bir yere sahiptir. Çünkü bir ülkede ekonomik kalkınmanın ilk şartı o ülkenin gelirinin artmasıdır. Ülke gelirlerinin artmasında en büyük etken de çeşitli şekillerde vatandaşlardan alınan vergilerdir. Bu nedenle de vergi, tüm ülkelerde özen gösterilen bir konudur. Günümüzde gelişmiş ülkeler arasında bulunan ülkelere baktığımız zaman hepsinde neredeyse kusursuz işleyen bir vergi sistemi olduğunu görürüz. Çünkü gelişebilmek için çeşitli alanlara yatırım yapmak için sağlanacak finansman vergiler aracılığıyla karşılanacaktır. Bu nedenle de etkili bir vergi sistemi bir ülkede kalkınma için olmazsa olmazlardandır. Vergi, ekonomik kalkınma modellerinde bu denli öneme sahip olduğu için bu kelime ve kavram üzerine yaşanan tartışmalar da bir hayli fazla olmaktadır. Vergilerin boyutu, bunların ekonomideki yeri ve sosyolojik etkileri gibi pek çok konu bugün hala daha en çok konuşulan konulardandır.

VERGİ KESİNTİLERİ

Vergi, bir devletin gerçek kişilerden veya da tüzel kişilerden gelirleri ile orantılı olarak tahsil ettiği bir paradır. Kısacası vergi nedir sorusuna karşı yapılacak açıklamalarda, verginin ülkede yaşayan herkesten gelirine göre alınan para olduğu belirtilecektir. Burada amaç devletin ülkenin kalkınması ve gelişmesi için yapması gereken harcamalar için bir kaynak oluşturmasıdır. Bu nedenle de vergi tüm devletlerde alınmaktadır. Vergi kesintileri ise bir ülkede yapılan harcamalardan, devlette çalışma karşılığı alınan paradan veya da çeşitli ticari faaliyetlerden dolayı elde edilen kazançtan devlet tarafından yapılan kesintiyi ifade etmektedir. Burada çeşitli yöntemlerle vatandaşlardan alınan vergiler bir yerde toplanmakta ve daha sonra devlet harcamaları için kullanılmaktadır. Yani vergi kesintileri bir ülkenin yaşaması ve vatandaşları için çeşitli harcamalar yapabilmesi için son derece önemli bir gelir kaynağıdır.

VERGİ ETKİSİ

Bir ülkede kalkınmanın sağlanabilmesi ve ekonomik anlamda harcama yapabilmek için bir kaynak oluşturulması için devletler tarafından vatandaşlardan alınan paradır. Birbirinden farklı biçimlerde alınan vergiler sayesinde devletlerin görevlerini yerine getirmeleri ve bu sayede de varlıklarını sürdürmeleri mümkün hale gelmektedir. Vergi etkisi ise, bir devlette alınan vergiler dolayısıyla o devletin yaşayacağı ekonomik gelişmeyi göstermektedir.

Sizce "Vergi Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.