Reklamı Kapat
18278 kez okundu

Virman Nedir

Virman nedir, Virman ne demektir, Virman anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Virman " hakkında genel görüşleri, Virman hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Virman hakkındaki görüşleri okuyabilir, Virman hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Virman, para aktarma ve para transferi anlamlarına gelen bir sözcüktür. Virman işleminin özelliği ve diğer işlemlerden ayrılmasının sebebi tek bir bankada para aktarma işleminin gerçekleştirilmesidir, bir banka içerisinde farklı sebepleri ile açılmış hesaplar arası para transferi yapılmasıdır. Yani, bir kimse bir banka hesabından para çekip aynı bankada bulunan başka bir hesabına para yatırması ‘’Virman nedir?‘’ sorusunun uygulamalı cevabı olmaktadır.

Bankacılık terminolojisinde yer alan 3 farklı para aktarma işleminden birine verilen ad olan virmanın diğer 2 para aktarma işlemi olan EFT ve havale ile karıştırılmaması gerekir. Havale, iki farklı kişiye ait iki farklı hesap arasında yapılan para aktarma işlemidir. EFT, elektronik fon transferi olması ile birlikte sadece farklı iki bankadan yapılması gerekmektedir. Virmanın farkı da budur ki virman işleminde aynı bankada iki farklı hesap arasında transfer yapılması gerekmektedir. Hesap sahibinden talimat gelmediği takdirde para aktarma işlemi gerçekleştirilemez.

Eğer, hesap sahibi tarafından bir talimat verilmediği takdirde bir para transferi işlemi gerçekleştirilirse bu olayın sorumluluğunu banka üstlenir. Banka çalışanlarının göz ardı etmesi sonucu hata durumu olarak algılanan mevcut işlemden kaybedilen para miktarı, banka tarafından temin edilmelidir.

Virman Hakkında

Şartlı virman terimi, banka terminolojisine yeni giriş yapmış olup sermaye piyasaları ve para piyasaları arasında köprü görevini üstlenen bir olgu olarak tanımlanır. Bu sistem ile elektronik ödeme yapılabilmesiyse müşterilerin daha kolay ve daha güvenli olarak büyük paralar yatırdıkları fonlarının işlemlerini yapabilmelerini sağlamaktadır.

Şartlı olarak Virman nedir? denildiği zaman banka hesap sahiplerinin mevcut veya mevcut olmayan fonlarının alım ve satım işlerini kendileri gerçekleştirirken arka planda banka çalışanları tarafından yapılan işlemlerin ve bu işlemlerin koşullarının daha net ve daha şeffaf biçimde gerçekleştirilmesidir. Şartlı virman sisteminin en büyük avantajı ise; para transferi yapılacak her iki banka hesabından da aynı zamanda talimat ve onay alınabilmesidir.

Virman Anlamı

Banka müşterilerinin virman işlemi yapmaları için kar etme gibi sebepleri bulunmaktadır. Tek bir bankada birden fazla hesabı olan bir kimse her hesabında farklı kar etme amacı güden kağıtları satın alıp bulundurabilir. Genel adları ile fon olan bu kağıtları genel bir mantık ile olmayıp kişinin kendi mantığı ve kar etme amacıyla gerçekleştirdiği bazı işlemlerin uygulanması aşamasında farklı hesapları arasında bir takım fonlarını transfer işlemi yapma ihtiyacını duymaktadırlar. Transfer işlemi yapmanın bu çerçevede mantığıysa her kağıdı farklı hesapta farklı türlerde işletim düzenine sokmaktır. Fransızca kökenli olan Virman kelimesi, virement sözcüğünden türemiş ve dilimize girmiştir. 

Sizce "Virman Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.