Reklamı Kapat
10947 kez okundu

Zanaat Anlamı

Zanaat anlamı; Zanaat hakkında itibar gören sözüklerde, bilimsel ya da resmi kaynaklarda geçen tanımı ile anlamlandırılmıştır. Bu sayfada Zanaat anlamı ile ilgili mevcut bilgileri inceleyebilir ve paylaşabilirsiniz.

Zanaat kelimesi dilimize Arapça’ dan geçmiş bir kelimedir. Arapça aslında, ustalık, hüner, maharet anlamlarına gelen zanaat kelimesi bizim dilimizde ise ustalık ve el becerisi gerektiren mal üretimi işine verilen addır. Zanaat dalları, birbirinden oldukça farklıdır.

Kakmacılık, oymacılık, çömlekçilik gibi pek çok zanaat dalı bulunmaktadır. Tüm zanaat dalları belirli seviyede bir el becerisi, yıllarca süren çalışmalar ve ustalıklar eseri sonucunda ortaya çıkmışlardır. Bu nedenle de özellikle eski zamanlarda zanaatkarlar son derece hürmetkar insanlardı. Her ne kadar sanayi devrimi ile birlikte hayatımıza giren seri üretim mantığı dolayısıyla zanaatkarlık etkisini kaybetse de bu meslek hala daha önem verilen ve saygı duyulan bir meslektir.

Sizce "Zanaat Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.