Reklamı Kapat
11175 kez okundu

Zanaat Nedir

Zanaat nedir, Zanaat ne demektir, Zanaat anlamı. Bulunduğunuz sayfa " Zanaat " hakkında genel görüşleri, Zanaat hakkındaki sözlük ve toplum nezdindeki genel bilgileri sunmaktadır. Bu sayfada Zanaat hakkındaki görüşleri okuyabilir, Zanaat hakkında bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

Zanaat, nitelikli emek gücüdür. Bu nedenle de “zanaat nedir” konusunda yapılacak açıklamalarda bu kavramın bir sanat olduğu söylenecektir. Yani zanaat demek bir işin el emeği ile nitelikli bir şekilde yapılması demektir. Zanaat kelimesi el becerisi ve ustalık gerektiren meslekler için kullanılmaktadır. Örneğin ahşap boyamacılığı, halı dokumacılığı, çömlekçilik gibi pek çok zanaat dalı bulunmaktadır. Zanaat işiyle uğraşan kişilere zanaatkar adı verilmektedir. Zanaat ile uğraşanlar son derece el becerisi gerektiren işleri kolaylıkla yapabilmektedirler. Bir kimsenin zanaatkar olabilmesi için emek ve el becerisi isteyen bir malı üretmesi gerekir. O malı üretmeyen sadece satan kişiye ise zanaatkar denilmemektedir. Zanaat ile uğraşmak tarih boyunca hep saygı görmüştür. Çünkü herhangi bir zanaat dalı ile uğraşabilmek için belirli bir yeteneğe sahip olmak gerekir. Bu nedenle de tarih boyunca zanaatkarlar hep saygı duyulan insanlar olmuşlardır. Ancak sanayi devrimi ile birlikte fabrikalaşma ve endüstrileşme ile birlikte zanaat dalları ve zanaatkarlar da birer birer ortadan kaybolmuşlardır. Çünkü el becerisi gerektiren bir malı zanaatkar 3 günde üretebilirken bir makine aynı ürünü 5 dakikada üretebilmektedir. Gelişen dünyada insan ihtiyaçlarını karşılamak için seri üretime geçilmesinden dolay artık zanaat dalıyla uğraşanların sayısı son derece azdır.

ZANAAT HAKKINDA

Zanaat, el emeği ve el becerisi gerektiren malların üretilmesine verilen isimdir. Bu nedenle de zanaat işi ile uğraşmak herkes tarafından yapılabilecek bir şey değildir. Zaten bu yüzden de eski zamanlarda zanaatkarlar oldukça saygı görürlerdi. Ancak günümüz toplumunda ortaya çıkan fabrikalarda tüm ürünler seri ve hızlı bir şekilde üretildiği için artık zanaat ile uğraşanların sayısı oldukça azalmıştır. Her ne kadar zanaatkarların sayısı yok denecek kadar az kaldıysa da ülkemizde halen daha özellikle küçük yerlerde insanlar zanaat ile uğraşmaya devam etmektedirler. Bu insanlar genellikle babadan oğula geçen bir yöntemle aynı zanaat dalında faaliyet göstermeye devam etmektedirler. Çünkü zanaat her zaman için insan emeği olmasından ötürü daha değerli kabul edilmektedir. Dolayısıyla son dönemlerde zanaat nedir şeklinde sorular sıkça sorulmaktadır.

ZANAAT KAVRAMI

Zanaat, emek ve ustalık ile el becerisinin bir araya getirilerek mal üretimi yapılması işidir. Zanaat demek yetenek demektir. Zanaat işi ile uğraşan kişilere zanaatkar denilmektedir ki insanlar önceleri bu unvana sahip olabilmek için yıllarca çalışırlardı. Günümüzde zanaatkarlık eski önemini korumuyor olsa bile gizli cevherlerimiz olan zanaatkarlarımız hala daha varlıklarını sürdürmektedirler.

Sizce "Zanaat Nedir?"

Adınız, Soyadınız Yorumunuz
GÖNDER
Kutuda görüneni yazınız.
İletişim Hakkımızda Popüler Alfabetik Sıra Konular Anasayfa
Nedirki.org, referans bilgi kütüphanesi olarak hizmet sunmaktadır. İçerdiği bilgiler anonim ve toplum nezdinde itibar görmüş kanaatlerden oluşur. Belirtilen içerikler çoğunlukla bilimsel ve bulgusal olmakla birlikte toplumsal algılar nispetinde farklılıklar gösterebilmektedir.
Yazılım ve Hizmet Alt Yapısı AyStarSoft Tarafından Sağlanmaktadır.